Автор Тема: ЗА ИЛИ ПРОТИВ ЛОВА С ЛЪК  (Прочетена 10605 пъти)

LOV.BG

• Newbie
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
ЗА ИЛИ ПРОТИВ ЛОВА С ЛЪК
« -: 30 Ноември, 2008, 10:19:51 pm »
ЛОВЪТ С ЛЪК ПРЕДИЗВИКВА ЗНАЧИТЕЛЕН ИНТЕРЕС И ПЕЧЕЛИ ВСЕ ПОВЕЧЕ ПОДДРЪЖНИЦИ. ПОРАДИ ТОВА ПУБЛИКУВАМЕ НОВА АНКЕТА - ЗА ИЛИ ПРОТИВ НЕГОВОТО ЛЕГАЛИЗИРАНЕ И В БЪЛГАРИЯ.
НАДЯВАМЕ СЕ, ЧЕ ЩЕ СЕ ПРЕДИЗВИКА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ, КАТО ЗА ЦЕЛТА ПРИЗОВАВАМЕ ВСИЧКИ ЗАИНТЕРЕСОВАНИ ДА ИЗРАЗЯТ СВОЕТО МНЕНИЕ В НОВАТА ТЕМА \"ЗА ИЛИ ПРОТИВ ЛОВА С ЛЪК\"

УСПЕХ!

hatamoto

• Newbie
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Отг: ЗА ИЛИ ПРОТИВ ЛОВА С ЛЪК
« Отговор #1 -: 01 Декември, 2008, 08:20:40 pm »
Твърдо за!!!

ПП: Успяхте да ме накарате да се регистрирам ;)
Тупнете му една анкетна форма...

LOV.BG

• Newbie
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
« Отговор #2 -: 01 Декември, 2008, 08:54:30 pm »
Hatamoto,
доколкото разбирам си гласувал ЗА...!
Идеята обаче е всеки потребител ясно да каже защо е \"За\" или \"Против\" ЛОВА С ЛЪК.

Поради това приканваме всички да мотивират своето мнение, тъй като най-важното е не просто да отхвърлим или подкрепим идеята, а заедно да дадем възможност на всички /вкл. тези, които си нямат и идея/ да се информират по-добре и да вземат решение дали да подкрепят каузата.

Успех  на поддръжниците на идеята!

треньор

• Full Member
  • Публикации: 129
    • Профил
« Отговор #3 -: 02 Декември, 2008, 03:35:43 pm »
Твърдо съм ЗА лова с лък.
Ще опитам да се обоснова така:
В днешно време популацията на полезния дивеч значително намалява и ако в България се легализира лова с лък ,поради големия брой такива ловци ще се даде възможност на полезния дивеч да се въстанови/ макар и малко /. Като пример мога да дам такъв вид лов практикуван във Франция- там се организира лов с лък не само на едър , но и на дребен дивеч, като в последния случай резултатността е доста ниска/ имам предвид броя отстрелян дивеч/ , но за сметка на това положителния ефект върху дивеча е голям. В същото време там ловците имат друго виждане за лова: за тях е важно да са сред природата, с приятели а броя отстрелян дивеч не е толкова важен. При нас е точно обратното, за добър ловец се счита този който е отстрелял най-много дивеч- факт който не говори особенно добре за българския ловец.
Дано в крайна сметка се легализира лова с лък в България..

dani

• Newbie
  • *
  • Публикации: 20
    • Профил
« Отговор #4 -: 03 Декември, 2008, 01:15:18 am »
Стрелба с лък - ДА!
Лов с лък - ЗАЩО НЕ?

След като народните избранници са решили да въведат подобна забрана явно е имало някакви мотиви. Какви са обаче явно никому не е ясно.
Ако това са някакви си псевдо природозащитни тези относно \"болка и страдание на животното\" какви ли забрани трябва да се въведат за традиционните български \"КОЛЕДНИ СВИНСКИ ПОГРЕБЕНИЯ\"!!!???
Както Треньор писа във Франция ловът с лък е зарешен, защо не и в България. Там живеят не по-малко или по-малки хуманисти от нас.

ТА В КРАЙНА СМЕТКА НЕКА ЗНАЕЩИТЕ ДА КАЖАТ КАКАВИ СА КОНКРЕТНИТЕ ПРИЧИНИ ЗА ТАЗИ ЗАБРАНА ИЛИ КАКТО ПОВЕЧЕТО НЕЩА В БЪЛГАРИЯ НЯМА НЯКАКВА ОСОБЕНА ПРИЧИНА?

hatamoto

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: 09 Декември, 2008, 01:03:32 pm »
Ето и моето виждане по въпроса, или по - точно отговор на последвалия \"hatamoto, ти защо си ЗА?\".

Стрелбата с лък е едно не много лесно упражнение, изискващо физически усилия и ментална концентрация, която е значително по-различна от стрелбата с огнестрелно оръжие. Опъна на лъка, прицелването и изстрела са в пряка зависимост от концентрацията и способностите на стрлеца. Стрелбата с лък е значително по-енергоемка, и по-трудна от тази с осгнестрелно оръжие.
Кинетичната енергия на стрелата е значително по-ниска от тази накуршума, тъй като въпреки по-голямата тежест на стрелата скоростта й е по-ниска, поради което този, който лови с лък, трябва да се приближи значително до целта си.

Горепосоченото поставя ловеца с лък в доста по-неизгодна позиция спрямо животното, в сравнение с ловеца с огнестрелно оръжие. Също така и шансът на дивечът да \"избяга\" преди изстрела се увеличава, поради възможността да усети ловеца преди последният да е произвел изстрел.

Колкото до хуманността на ловът с лък - това зависи както от оборудването, така и от самият ловец. В крайна сметка хуманно ли е да се стреля дори и с пушка още при появата на дивеча? След последното изречение очаквам отзиви стил \"не стрелям преди да съм сигурен, че поражението ще е летално\". Бих отговорил, че това зависи от човека с пушката. Същото е и за този с лъка.

Айде, дано им дойде малко кръв в главата на законодателите, РАЗРЕШЕТЕ ЛОВА С ЛЪК.

madhunter

• Newbie
  • *
  • Публикации: 22
    • Профил
« Отговор #6 -: 09 Декември, 2008, 02:40:00 pm »
Айде де. От кога чакам. В над 14 страни членки на Европейската асоциация по лов с лък (EBA) е разрешено. Даже Румъния ще ни изпревари, а те почнаха да действат по-късно от нас по този въпрос.:(
Дали пък няма да има и нови постъпления от ловен туризъм!;)
Стрелба с лък. Ловът не е за всеки. Но всеки може да опита!

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #7 -: 09 Декември, 2008, 03:12:07 pm »
madhunter написа:
Цитат
Айде де. От кога чакам. В над 14 страни членки на Европейската асоциация по лов с лък (EBA) е разрешено. Даже Румъния ще ни изпревари, а те почнаха да действат по-късно от нас по този въпрос.:(
Дали пък няма да има и нови постъпления от ловен туризъм!;)

Много си прав, относно постъпленията от ловен туризъм- по тази причина в доста страни е разрешен този вид лов. Обаче там, в същите страни постъпленията от същия този ловен туризъм РЕАЛНО се ползват за повишаване популацията на полезния дивеч, като същия от своя страна привлича все повече ловни туристи, и така кръга се затваря.
Какво се случва с постъпленията от ловния туризъм в България?- някаква част от тях са пряка субсидия за държавните дивечовъдни стопанства, останалата , по-голямата се разпределя между някои...Питам аз, лова в България заключава ли се само и единствено в ДДС-та??Незнам защо , но ми се струва че отговора е отрицателен- поне за мен.
  Българския ловец, отказва да приеме за себе си РЕАЛНАТА полза от привличането на собствена територия на ловни туристи / имам предвид в неговата дружинка/- насадил се е някакъв измислен, въображаем страх да не би чужденеца да избие всичкия дивеч- само че се пропуска ВАЖНАТА подробност, че онези от които ни е страх са по-ловци от нас и то в пъти. Онези същите умеят да си правят ревизия на пръста върху спусъка, или пръста отпускащ стрелата. Но точно онези , чуждениците са хората , които плащат за един кеф, който в България е успешно заместен с МЕСАРЩИНА. Известна истина е че всичко се прави с пари- в контекста на това и на темата, според мен легализирането на лова с лък ще влее свежи и необходими пари,и ще приобщи нашата държава към \"онези белите\". За да станем като тези държави трябва да правим като тях- то е елемнтарно, нали?;)

dani

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: 10 Декември, 2008, 02:04:41 am »
треньор написа:
Цитат
Но точно онези , чуждениците са хората , които плащат за един кеф, който в България е успешно заместен с МЕСАРЩИНА.

Съгласен съм тренер,
ама това с приходите и разходването важи за целия лов в България. Ами нека се замислят отговорните ФАКТОРИ.

Поздравявавам те за изречението с МЕСАРЩИНАТА!!! - точно в ДЕСЕТКАТА!
Така ще е докато се ходи на лов заради пълнените падпадъци, или прасешките специалитети, а не заради доброто настроение и срещите по мъжки през уикенда.

АМАН!

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #9 -: 10 Декември, 2008, 10:59:19 am »
Съгласен съм тренер,
ама това с приходите и разходването важи за целия лов в България. Ами нека се замислят отговорните ФАКТОРИ.

Поздравявавам те за изречението с МЕСАРЩИНАТА!!! - точно в ДЕСЕТКАТА!
Така ще е докато се ходи на лов заради пълнените падпадъци, или прасешките специалитети, а не заради доброто настроение и срещите по мъжки през уикенда.

АМАН![/quote]

Отговорните фактори въобще не се интересуват от мнението на българския ловец- пък и последния сам си сече клона на който седи- в това нееднократно съм се убедил. А именно от него трябва да тръгне инициятивата, защото е най-лесно да кажем ,че всичко зависи от ръководството и отговорните фактори/ не че ги защитавам-напротив/.Ето пример:
Малко са ловците, които при връщането на бележка за дребен дивеч, на гърба са отбелязали броя на отстреляния дивеч, по време на таксациите / пролетна и есенна / не се отбелязва реалния дивечов запас , вкл. и този на хищниците- точно в  последния слчай и по конкретно чрез неотбелязване на популацията на дивата котка , тя се превърна в защитен вид- това е пълен абсурд, за който обаче сме си виновни ние ловците. Как няма да я обявят за защитен вид , ОТГОВОРНИТЕ ФАКТОРИ , след като нито една дружинка не я е отчела- ами то е логично, те дивите котки не се разхождат под прозорците на ОТГОВОРНИТЕ ФАКТОРИ...
Същото е положението и със забраната за ловуване с лък- ами от какъв зор да я разрешат , след като ловците си мълчат и си пишат в интернет ??? Така няма да стане - има много други начини- не говоря за стачки и т.н. ...

dani

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #10 -: 10 Декември, 2008, 04:06:25 pm »
Май от Клуба за ЛОВ С ЛЪК правят нещо по въпроса, ама на техния сай няма никаква информация.
Можи и аз да съм пропусанл нещо ама някой да ме поправи ако бъркам:
http://www.bgbowhuntingclub.com/

madhunter

• Newbie
  • *
  • Публикации: 22
    • Профил
« Отговор #11 -: 10 Декември, 2008, 06:23:36 pm »
Ами отговоре е - ДА, прави и ще продължава да правим. От средата на 2007 година сдружението работи по осъществяването на основните си цели.
Мога да резюмирам набързо някои факти:
1. Сдружението стана официален член на Европейската асоциация на ловците с лък (EBA)
2. В края на 2007 година се проведе и първия семинар на тема лов с лък, на който присъстваха лица не само от клуба, но и от различни институции. Семинара се ръководеше от президента на EBA, г-н Андерс Гейер (Швеция) и от г-н Карлош Фрейташ, първи вицепрезидент на EBA.
3. През м. април 2008 се проведе и вторият семинар, на който беше разгледан и обсъден подробно американския учебник, по който тамошните ловци с лък полагат изпит. Отново лектор бе г-н Карлош Фрейташ (Португалия). Другата година ще бъде организиран и третия последен семинар, след което получилите лицензи членове на клуба, ще могат да обучават и подпомагат новите стрелци.
4. През месец май и месец септември бяха проведени 2 състезания в спортната дисциплина 3-D.
Нека отбележа, че още преди първия семинар са осъществени връзки с лица както в ДАГ, така и в Ловно-рибарския съюз и те знаят как се развива дейността на сдружението.
Ние не си мълчим и не пишем в интернет.B) Освен мен де.:lol: Действаме.
Стрелба с лък. Ловът не е за всеки. Но всеки може да опита!

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #12 -: 12 Декември, 2008, 10:57:28 am »
Ние не си мълчим и не пишем в интернет.B) Освен мен де.:lol: Действаме.[/quote]

Моите адмирации за това- това е начина чрез който ще има развитие, така се постигат поставените цели...
Поздравления

антон

• Newbie
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
« Отговор #13 -: 30 Януари, 2009, 11:53:33 am »
Аз съм съвсем нов в този форум ,но ще опитам да се обоснова.Когато стане дума за лов първо се замислям за личната етика на ловеца в България.Лов се осъществява от човека още от древни времена.В самото начало е било за чиста прехрана/доколкото съм информиран/.Ловците в даден район са следели местната популация и чрез лова са я подържали един вид.Мислели са за цял живот , а и не само за своя ,но и за поколенията ,които наследяват тази местност.Ловът е бил подборен в истинския смисъл на думата.Като прескоча всички суеверни вярвания свързани с \"духа на животното\", и реалността ,че човекът е неразривно свързан с земята и нейните блага...начина на лов е бил съвсем различен по характер от днешната масова практика.Мнението ми е ,че е необходимо според мен всеки ловен район да се \"стопанисва\" подобаващо , да се обогатява видовото разнообразие и да се подържа наличното в оптимални граници.Ловът не трябва да бъде бич в/у местната фауна,по скоро човешка грижа?!
Аз мисля че стрелбата и ловът с лък е не само начин ,но най- вече начин на мислене и живот.Доколкото познавам настоящите стрелци с лък/и дай Боже бъдещи ловци/ са сериозни и надеждни личности, които не само ,че няма да навредят на ловните обекти,но напротив ще работят и ловуват съобразно личните си убеждения.А и така ще учат и новите мераклии.
В личен аспект правя всичко по силите си за да изпълнявам постоянно по горе описаното.
Твърдо съм \"ЗА\" разрешаването на лова с лък и се надявам неговите представители да защитават усърдно неговите стойности.
П.с. лично притежавам ловен лък/за да не бъда голословен.
благодаря на администраторите за възможността да изразя мнението си по тази тема.ПоздравB)

shopa

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #14 -: 19 Август, 2009, 11:32:05 am »
Protiv, za6t0t0 mnogo ot dive4a polu4ava samo rani , 6ans na dive4a moje da se dade kato se hodi na lov ne s avtomati i karte4nizi a s ednozarqdni karabini.Parviq iztrel e reshava6t i edin dobre podgotven lov go znae mnogo dobre.Ako se pazre6i lov s lak 6te stanem svideteli i na dosta ne6tasni sluchai ne 4e sega nqma no ........ kakto vinagi 6te go karame po balgarskiq na4in.