Автор Тема: С какво е най-добре да се храни ловното куче  (Прочетена 9093 пъти)

треньор

• Full Member
  • Публикации: 129
    • Профил
Предвид факта, че ловните кучета освен неоценими наши помощници , по време на лов са подложени на огромно фисическо натоварване ще се радвам ако тук дискутираме различните храни които са подходящи за куче в активния ловен сезон, след неговото приключване, хранене на кучето по време на бременност и кърмене и т.н.

g_sidera

• Newbie
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
Отг: С какво е най-добре да се храни ловното куче
« Отговор #1 -: 29 Ноември, 2008, 10:44:34 pm »
хяма самнение за мен че месото е наи добрата храна ,хо всичко зависи от възможностите с които разполага ме ......ето какво използвам за моите кучета а те не са малко...50 килограма стартер за малки прасета смесвам с 15 кг трупно брашно слагам 1килограм протеин за крави и половин килограм калции за кокшки......взимният период цялото това нешто го варя заштото фоража се освоява по добре от кучетата когато е минал топлинна обработка  ....и зимата може да се сахранава от вън...за бременни и малки кучета добавям по 2 яица в храната им са денят.  ......../някои от вас могат да кажат че от трупното брашно се разваля нос на кучето това нее вярно повяржаите ми

mirchev75

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
    • Профил
« Отговор #2 -: 24 Декември, 2008, 04:46:03 pm »
За моите кучета ползвам гранули и пилешки кокали/рагу/. Сутрин им давам гранули ,поляти с бульон от сварените кокали,а вечер пилешкото с малко хляб и бульон. Никога не съм им давал глави и крака.Чел съм ,че главите и краката не са за препоръчване,защото нямат достатъчно месо.

Виктор

• Newbie
  • *
  • Публикации: 25
    • Профил
« Отговор #3 -: 01 Януари, 2009, 08:57:10 pm »
Пилешките кокали не са препоръчителни особено за малки кучета, понеже са кухи и се трошат на малки остри парчета, които от своя страна могат да доведат до проблеми.

mirchev75

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #4 -: 01 Януари, 2009, 09:30:49 pm »
Да.Точно така е , но се отнася за кокалите от бутовете . Това са така наречените тръбни кокали.При ядене от кучето се цепят и по дължина, което ги прави като игли. Това може да доведе до забиване на кост в стомаха и до усложнения!С рагуто /гръдния кокал/ няма проблеми дори за малки кучета. ДА ВИ Е ЧЕСТИТА НОВАТА 2009 ГОДИНА!!!

Виктор

• Newbie
  • *
  • Публикации: 25
    • Профил
« Отговор #5 -: 06 Януари, 2009, 01:39:38 am »
От 2 дена имам проблем с кучето. До сега е яла само гранула. От начало Роял Канин, после минах на Педигри и Пурина Фризкиз, поради финансови причини. Сега е на 7 месеца и до преди 2 дена ядеше гранулата като луда. От тогава насам какво и стана не я поглежда. Щях да я нося на ветеринар, защото си мислех че не иска да яде. Вчера и днес и правя попари от сварено пиле и апетита и, мога да кажа, е огромен. Гранулата не я бута. Храната не съм я сменял. Изяде половин чувал Пурина и следващата половина не я иска. На какво може да се дължи това? Я на тия попари не мога да смогна. С гранулата е хиляди пъти по лесно.

g_sidera

• Newbie
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
« Отговор #6 -: 06 Януари, 2009, 10:09:20 am »
моето мнение е,,,,,,...... ако ку4ето ти е жизнено и здраво то оставиго гладно за ден два разхождаиго пове4е и след това това го нахрани с гранули каквито иска6 сигорен съм че 6те ги излапа.......това което съм забелязал от моите ку4ета 4е по някога те самите си правят диета особенно ако се храхят с добра протеинова храна/както е в твоят слу4аи/...надявам се 4е го обезпаразитява6 редовно...паразитите могат да са pre4ina за липса на апетит...ку4ета та свикжат с храната и искат по разнообразно меню ...но нека     да не става ме слуги на тях те трябва да бъдат на6и помо6ници. .......;) ;) ;)
;)

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #7 -: 06 Януари, 2009, 10:43:14 am »
g_sidera написа:
Цитат
моето мнение е,,,,,,...... ако ку4ето ти е жизнено и здраво то оставиго гладно за ден два разхождаиго пове4е и след това това го нахрани с гранули каквито иска6 сигорен съм че 6те ги излапа.......това което съм забелязал от моите ку4ета 4е по някога те самите си правят диета особенно ако се храхят с добра протеинова храна/както е в твоят слу4аи/...надявам се 4е го обезпаразитява6 редовно...паразитите могат да са pre4ina за липса на апетит...ку4ета та свикжат с храната и искат по разнообразно меню ...но нека     да не става ме слуги на тях те трябва да бъдат на6и помо6ници. .......;) ;) ;)
;)

Колега,прав си като казваш, че трябва да се увеличи натоварването на кучето за да се повиши апетита му- това в случайте когато не се късае за някакво заболяване дава положителни резултати.;)
Обаче, бъркаш като мислиш че кучето е като човека. Имам предвид относно храната. Ще конкретизирам: Кучето / за разлика от човека/ получава енергия от Мазнините, а човека първо от Белтъчините/ протеина/. Затова при най-качествените гранули- Роял Кънин- има различни обозначения, които визират именно количеството мазнини. Кучешкия организъм е така устроен, че да усвоява и превръща в енергия първо мазнините, а при човешкия първо се разграждат белтъчините, а мазнините се складират като резерв в т.нар. Мастни депа. При кучетата -организма усвоява и вкарва в кръвния поток като храна за жизненоважните органи и за мускулите енергията първо от мазнината. Защото в един грам мазнина се съдържа в пъти повече калорий отколкото в един грам белтък/протеин/ . Именно поради тази причина, при избора на качественна гранула трябва да се види на таблицата съотношението Мазнини/Белтъчини- винаги Мазнините трябва да са повече от Белтъчините като процентно съдържание.

mirchev75

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #8 -: 06 Януари, 2009, 11:20:26 am »
Аз бих те посъветвал да видиш на новите гранули процентното съдържание на протеин.Наскоро имах такъв проблем.Смених гранулите и се започна едно повръщане,липса на апетит оклюмалост-ПОЛУДЯХ.Ветеринарите в града и те.От един доктор разбрах за протеина.Върнах ги на старата храна и за 2 дена се оправиха-ще ме изядат и мене:laugh:  Понякога наистина си правят своя диета.Гледай общото състояние.Ако е весела и си играе -добре!Може да правиш като мен-заливай гранулите с малко бульон от сварено пилешко рагу или фенер.Гранулите,от които изпатих бяха с 22% протеин, сегашните с 20%.Също така е възможно да ги е заразила хранителна бактерия докато са стояли в склада,преди да се пакетират.

mirchev75

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #9 -: 06 Януари, 2009, 11:28:05 am »
Научих нещо ново!!!!От мнението на Треньор искам да кажа!

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #10 -: 12 Януари, 2009, 03:53:32 pm »
С оглед на ниските температури кучетата които се отглеждат на открито/ в клетки/ , трябва да са със завишен дневен порцион- дневната дажба на храната следва да се увеличи с около 30% в сравнение с тази през другите сезони. Това се налага , вследвие на факта, че при ниски температури кучетата изразходват калорий за да повишат телесната си температура. В случай, че не се повиши дневната дажба за зимния период, се наблюдава отстлабване на теглото на кучето, което от своя страна прави имунната система податлива и често кучето се разболява. Затова , колеги, ако още не сте увеличили дневния порцион на кучето си - направете го.

hristo_ivanov_1982

• Newbie
  • *
  • Публикации: 12
    • Профил
« Отговор #11 -: 25 Ноември, 2009, 10:03:15 am »
kolegi imam edin vapros kam vas
vazmognoli e da se precaka ku4eto ako se prekali sas kalciq
 :huh:

mirchev75

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #12 -: 25 Ноември, 2009, 07:52:25 pm »
На 100%!!! Калцият се дава по схема-10 дни се дава и след това 14 почива.Посъветвай се с ветеринар.Много дълго е за обяснение.

hristo_ivanov_1982

• Newbie
  • *
  • Публикации: 12
    • Профил
« Отговор #13 -: 26 Ноември, 2009, 09:12:37 am »
mersi :)