Автор Тема: Обучение на ловни кучета  (Прочетена 12609 пъти)

треньор

• Full Member
  • Публикации: 129
    • Профил
Обучение на ловни кучета
« -: 29 Ноември, 2008, 11:48:25 am »
Идеята ми е в тази тема да се задават всички въпроси , късаещи обучението на ловни кучета, да се споделя опит и да се опитаме да преодолеем възникнали проблеми в процеса на обучението. Що се късае до обучението на птичари- насреща съм

dani

• Newbie
  • *
  • Публикации: 20
    • Профил
Отг: Обучение на ловни кучета
« Отговор #1 -: 29 Ноември, 2008, 09:45:18 pm »
Колкото и да съм опитвал не ми се отдава дресировката.
Да кучето се привързва, ясно изразява своето положително отношение, но в крайна сметка не изпълнява точни команди.
Не знам дали зависи от подхода на стопанина, но моите опити до сега са били неуспешни. Ако някой е водил куче на обучение да разкаже как минава, какви пари е и изобщ струва ли си?

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #2 -: 01 Декември, 2008, 05:05:19 pm »
dani написа:
Цитат
Колкото и да съм опитвал не ми се отдава дресировката.
Да кучето се привързва, ясно изразява своето положително отношение, но в крайна сметка не изпълнява точни команди.
Не знам дали зависи от подхода на стопанина, но моите опити до сега са били неуспешни. Ако някой е водил куче на обучение да разкаже как минава, какви пари е и изобщ струва ли си?

по принцип е най-лесно да се обвини кучето ,че не изпълнява точно командите. Добре е преди това обучаващият да знае :
- кога трябва и кога не трябва да се подава команда.
Ти например знаеш ли??
Що се касае , до това да се предостави едно куче на обучение- няма да ти отговарям защото самия аз обучавам птичари и мога да бъда обвинен в 4 конфликт на интереси\":laugh: , пък и графика ми за 2009г. е зает..

Имам нещо предвид в твоя случай/ да ти помогна, почти безплатно , но .../

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #3 -: 10 Декември, 2008, 11:32:10 am »
Работа по усвояванена спокойствие пред дивеча т. нар. ТВЪРДА СТОЙКА...........

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #4 -: 15 Декември, 2008, 02:47:34 pm »
Отличното изпълнение на командите от общото послушание на птичаря са залог за резултатен лов- водимостта на кучето е от голямо значение в практическия лов.........Какво мислите за това???

joro7201

• Newbie
  • *
  • Публикации: 25
    • Профил
« Отговор #5 -: 30 Декември, 2008, 04:59:34 pm »
Реших да ти отговоря защото не си получил досега искания от теб отговор :)  Дресировката струва към 500-600 лв. и нагоре зависи от треньора и къде ще се обучава. В твоя случай ти явно кучето те разбира но се разсейва, трябва ти строг нашийник или телетак и дълго въже,за да може всяка команда да бъде изпълнена коректно и на момента. Но може да допуснеш грешки с тях ако нямаш достатъчно опит как да ги използваш. Виж тук има основно обучение, за допълнителна информация www.joro7201.dir.bg. Така не мога да разбера какво не изпълнява, защото ти не си написал на кой команди не изпълнява.:)

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #6 -: 31 Декември, 2008, 06:17:23 pm »
joro7201 написа:
Цитат
Реших да ти отговоря защото не си получил досега искания от теб отговор :)  Дресировката струва към 500-600 лв. и нагоре зависи от треньора и къде ще се обучава. В твоя случай ти явно кучето те разбира но се разсейва, трябва ти строг нашийник или телетак и дълго въже,за да може всяка команда да бъде изпълнена коректно и на момента. Но може да допуснеш грешки с тях ако нямаш достатъчно опит как да ги използваш. Виж тук има основно обучение, за допълнителна информация www.joro7201.dir.bg. Така не мога да разбера какво не изпълнява, защото ти не си написал на кой команди не изпълнява.:)

Колега, кое ти дава право да поставяш ДИСТАНЦИОННИ прогнози относно какво трябва да ползва водача на въпросното куче??Имаш ли представа и наясно ли си с евентуалните негативни последици от допускане на грешка?
Има хляб в обучението на ловни кучета , но ще ти кажа едно нещо : направиш ли дори и един фал си аут / най-честите фалове се правят именно в опита на човек да блесне със знания/ - надявам се да разбереш ча с това изречение се опитвам да ти помогна да не допуснеш грешка..
Поздрави.

П.П.За да докажеш способности , не преписвай от книгите избрани текстове а дай да видим какво си постигнал досега.

Виктор

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: 31 Декември, 2008, 07:14:49 pm »
Имам въпрос за конкретен случай. Става въпрос за почти 7 месечен женски поинтер. Кучето изпълнява следните команди :

1. Седни
2. Не
3. Тук /все още не перфектно, ако има дразнители/
4. Наказана
5. Място
6. При изсвирване от моя страна, се спира, поглежда ме и чака заповед, най-често за смяна на посоката.
7. Донеси /отначало беше с много твърд апорт, но след гвоздеите в клюсата сега омекна/
8. Отстраних страха от изстрел
Общо взето е това. Докато беше по-малка тренирахме с въдицата. За сега съм я извеждал 4-5 пъти на лов, сам за по 2-3 часа, но лош късмет нищо не е излизало. Просто района е такъв, че пернатия дивеч го няма много.

Та въпроса ми е какво следва от тук напред? Какво съм пропуснал? Време ли е да отида да си купя 4-5 фазана и да почвам търсене, твърда стойка, отстрел и донасяне на дивеч?

joro7201

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: 01 Януари, 2009, 03:48:37 pm »
Нямам намерение да казвам какво съм постигнал тук не е мястото да се изкарваме кой е най-добрият, от всичко досега разбрах че ти си върха във всяко едно отношение и само си търсиш с някой да се заядеш. Е не си поподнал на човека. Нямам намерение да ти опонирам ти си имаш мнение аз също, а отностно преписването много ми е интересно ти какво да не би да не си чел, кво искаш да кажеш, че си се родил научен как да обучаваш ли? Брей незнаех че има такива хора :)
Поздрави и честита Нова година.

aco1

• Newbie
  • *
  • Публикации: 38
    • Профил
« Отговор #9 -: 01 Януари, 2009, 05:50:27 pm »
Както си написал общото послушание го е усвоило.
Време му е за фазаните.
И го извеждаи колкото можеш по често в полето ще му е от голяма полза (особено ако има дивеч)и ще развие физиката си.

http://www.aco1.dir.bg/
http://www.aco1.dir.bg/ ДРЕСИРОВКА НА КУЧЕТА ЗА ЛОВ И ОБУЧЕНИЕ В ПОСЛУШАНИЕ

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #10 -: 05 Януари, 2009, 11:11:14 am »
joro7201 написа:
Цитат
Нямам намерение да казвам какво съм постигнал тук не е мястото да се изкарваме кой е най-добрият, от всичко досега разбрах че ти си върха във всяко едно отношение и само си търсиш с някой да се заядеш. Е не си поподнал на човека. Нямам намерение да ти опонирам ти си имаш мнение аз също, а отностно преписването много ми е интересно ти какво да не би да не си чел, кво искаш да кажеш, че си се родил научен как да обучаваш ли? Брей незнаех че има такива хора :)
Поздрави и честита Нова година.

Не си схванал идеята ми приятелю- най-лесно е да кажеш че се заяждам, така бягаш от отговорност. Целта ми не е да се заяждам с теб а да направим диалог , който да сведе достатъчно като количество полезна информация в този форум- информация която да се използва от хората решили сами да се занимаят с обучението на свойте кучета..
Прав си в едно нещо - чел съм , и то доста. От книгите тръгнах, след това за 20години четене и почти ежедневна работа с различни породи птичари достигнах до определено ниво. Накратко многото четене и многото работа ме научиха- така че си абсолютно прав в това, че и аз съм чел-дори ще ти кажа че и сега продължавам да чета и то много, но и продължавам да работя много.Така , че спокойно - не съм се родил научен;)
Не си прав обаче , в това което казваш- че си мисля че съм номер едно- ако найстина мислех така, нямаше да се занимавам с писане и комуникация в интернет.. Доста хора ме познават - те знаят как се държа и що за човек съм..В контекста на това, обаче не мога да си заравям главата в пясъка и още по-малко да изпитвам излишна скромност от това което съм постигнал с двете си ръце в продължение на много години- най-малкото заради факта че никого не съм ощетил или обидил с труда си .

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #11 -: 05 Януари, 2009, 11:14:07 am »
Виктор написа:
Цитат
Имам въпрос за конкретен случай. Става въпрос за почти 7 месечен женски поинтер. Кучето изпълнява следните команди :

1. Седни
2. Не
3. Тук /все още не перфектно, ако има дразнители/
4. Наказана
5. Място
6. При изсвирване от моя страна, се спира, поглежда ме и чака заповед, най-често за смяна на посоката.
7. Донеси /отначало беше с много твърд апорт, но след гвоздеите в клюсата сега омекна/
8. Отстраних страха от изстрел
Общо взето е това. Докато беше по-малка тренирахме с въдицата. За сега съм я извеждал 4-5 пъти на лов, сам за по 2-3 часа, но лош късмет нищо не е излизало. Просто района е такъв, че пернатия дивеч го няма много.

Та въпроса ми е какво следва от тук напред? Какво съм пропуснал? Време ли е да отида да си купя 4-5 фазана и да почвам търсене, твърда стойка, отстрел и донасяне на дивеч?

Колега , от тук нататък следва да си купиш фазани , да ги заложиш чрез приспиване и да ги отстреляш - като и АЧО е написъл. Само ще допълня, че нищо не си пръпуснал.
Поздрави и успех

Виктор

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #12 -: 06 Януари, 2009, 01:32:43 am »
Значи за сега съм се справил и продължавам по план. Мерси за съветите.

П.П. Това ми е първото ловно куче. По едно време бях се отчаял, но сега работите потръгнаха много добре. Особено след изнасянето му на лов. Лова според мен изгражда връзката между ловеца и кучето. Всичко се постига с много работа и упоритост. На хора които се колебаят дали ще се справят с обучението на птичар, мога да кажа че единствено упоритостта е ключа към успеха. Поздрави!!

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #13 -: 06 Януари, 2009, 10:30:59 am »
Виктор написа:
Цитат
Значи за сега съм се справил и продължавам по план. Мерси за съветите.

П.П. Това ми е първото ловно куче. По едно време бях се отчаял, но сега работите потръгнаха много добре. Особено след изнасянето му на лов. Лова според мен изгражда връзката между ловеца и кучето. Всичко се постига с много работа и упоритост. На хора които се колебаят дали ще се справят с обучението на птичар, мога да кажа че единствено упоритостта е ключа към успеха. Поздрави!!

Само ще допълня- освен упоритостта е нужно и ежедневна работа с кучето ,както и информация късаеща обучението.В такива случай въпроса не е \"Дали ще се справя с обучението?\" а \"Кога ще се справя?\".;)

joro7201

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #14 -: 09 Януари, 2009, 10:11:59 pm »
Тренер, съмнявам се когато си почнал с дресурата да си давал своите кучета да бъдат обучавани, всеки тръгва по този път сам и се обучава - опит-грешка, за това литературата и информацията по темата е необходимо помагало.
Аз съм на мнение че всеки трябва да обучи кучето си сам и да прояви огромно търпение защото най-често собственика при обучението на питомника си не постигайки резултат до второто седмица от обучението се отказва, не знаейки че резултатите се постигат и виждат на третата седмица от обучението си, след много нерви, ежедневни усилия, постоянство и труд. Има стопани на кучета, които не разполагат с достатъчно време и излишни нерви и достатъчно опит но са се сдобили с куче, те обикновено се обръщат към дресьори, за да им влеят малко акъл на кучетата им и да придобият водимост и навици. Тези собственици трябва да знаят че курса който ще придобият при съответният треньор е начално обучение на съответното ловно куче и ако не присъстват на даден етап от обучението, а това е след 2-3 седмица, кучето ще е завършило курса но ще се окаже че не се подчинява на водача и неизпълнява командите, които подавани от съответният треньор се изпълняват моментално и стриктно, така че присъствието на стопанина е задължителна част от обучението и отработване на командите. Кучето завършило начално обучение не го прави автоматично ловуващо, а е необходимо втори курс на обучение- в полето за пробуждане на ловната страст, което се постига обикновено след 4 успешен излет и се засилва с всеки следващ успешен лов. Какво се получава на практика след първия курс на обучение. Кучето изведено на ловното поле може да не изпълнява команди а да тича безогледно от превъзбуда необходимо е да го контролираме с дълго въже и направляваме, запознавайки го със съответният дивеч на който ще ловуваме, отработвайки стойка, поведение на кучето преди и след изтрела. Друг чест проблем при първият излет е аропта изпълняван преди това перфектно на полигона по време на първият лов често отказва да вземе дивеча и да го апортира. Това не трябва да ни отчайва. Веднага се притичвате на помощ като поощрявате кучето да намери съответният дивеч, при отказ да го вземе в уста да изпълни команда апорт му се помага, като го поставите в устата на кучето и го карате да го задържи, правите 2 крачки назад и давате команда Апорт, така след всеки успешен изстрел кучето се отпуска, пораждайки желание в него за работа и засилвайки ловната страст и инстинкти. По мое мнение вторият на обучение е най-добре да се справите сами, запознайте се с литературата по темата и ползвайте съвети на дресьори, треньори и хора с повече опит от вас. В професионално отношение хората които се занимават с това имат повече кучета за обучение и не винаги успяват за краткият срок на обучение да закрепят наученото с тренировки. Не е достатъчно да се похвалите, че кучето ви е завършило ловен курс, а трябва постоянна работа с него на полето иначе кучето забравя наученото. След което често се чуват реплики Треньора не го е научил добре. Няма нищо по приятно сам да постигнеш съответните резултати, а след това по време на лов емоциите и задоволството от постигнатото са по-големи.
Съответният извод който правя за мене си, ако няма желание и време за дресировка не си взимайте малко куче, а си купете готово обучено-2-3 годишно, ще е малко по скъпо но по някога ако си направите сметка излиза даже по евтино, напр. /200 лв. за кученце, 600 лв. курс за обучение и за 1 година храната- 500 лв., отделно ваксини, витамини и хапчета, кучето за една година ви се връзва 1300-2000 лв.,/ така че направете си сами своя извод.