Автор Тема: Лов на яребица  (Прочетена 2214 пъти)

треньор

• Full Member
  • Публикации: 129
    • Профил
Лов на яребица
« -: 28 Ноември, 2008, 06:24:50 pm »
Яребицата е доста интересен и обичан обект на лов от страна на българския ловец. Дали заради шумното излитане на ятото или заради умелите маневри на птиците пред грозящата ги опасност/ дебнещото ги куче и приближаващия се към тях ловец/, доста ловци с нетърпение очакват планувания излет на яребици. В дългогодишния си стаж като ловец / такъв съм от 14години / и особенната ми любов към пернатия дивеч,успях да си изградя успешна ловна тактика позволяваща ми да покривам успешно отстрелните норми.
 Ще я споделя с Вас: Излизайки на лов сутрин ме интересува само времето за да избера мястото където ще ловувам/ дали в храсти или в площи зъсъдени със земеделски култури/ . Какво имам предивд- ами биологията на яребиците. Тези птици се хранят два пъти на ден - сутрин и вечер. Обикновенно ятото отива да търси храна на зазоряване и около 09.00ч всички птици са се нахранили. След обилната закуска е време за почивка- но за да почиват необеспокоявани , както и да си осигурят добра защита яребиците влизат в гъсти и големи храсти. Така те трудно могат да бъдат забелязани от грабливите птици и трудно могат да станат жертва на безшумно промъкнал се към тях чакал, лисица и т.н. Вечер птиците пак влизат в площите за хранене...
Знаеки разписанието на яребиците , поглеждайки часовника си мога да преценя къде в момента се намира ятото. Ако е преди девет часа , влизам в засадените с житни клтри площи обхождайки първо крайщата им - така си осигурявам по-чести срещи с тези красиви птици. Удачен вариянт разбира се е и комбинацията първо да търся хранещите се птици , а около обяд в края на ловни ден да проверя храстите в близост- естествено с активната помощ на кучето......