Автор Тема: Лов на пъдпъдък  (Прочетена 8525 пъти)

треньор

• Full Member
  • Публикации: 129
    • Профил
Лов на пъдпъдък
« -: 28 Ноември, 2008, 05:58:11 pm »
Привет , уважаеми ловци. Със стартирането на тази тема бих желал както да споделяме свойте впечатления от лова на пъдпъдъци / със или без ловно куче/ , така също и да си бъдем полезни споделяйки своя опит и начин на практикуване на този вид лов. Сигурен съм ,че темата освен интересна , ще бъде и полезна за всеки от нас предвид факта, че човек се учи докато е жив. Небива да забравяме също и , че между нас има ловци с не много голям ловен стаж- такива които наскоро са придобили билета си за лов.Струва ми се удачно да спомена, че с оглед по-разнообразното представяне на темата и необходимостта от уважение на труда на нашите четирикраки ловни помощници е добре ако испътрим коментарите си със снимки на ловни кучета по време на лова на пъдпъдъци.

треньор

• Full Member
    • Профил
Отг: Лов на пъдпъдък
« Отговор #1 -: 28 Ноември, 2008, 06:08:59 pm »
Като начало, искам да споделя с Вас начина по който аз ловувам на пъдпъдък. Ще направя предварителното уточнение, че за мен лова на дребен дивеч е истинско удоволствие само тогава, когато на терена е и чистопородния и отлично обучен птичар.За откриването на сезона ,предвид високите температури съм в предварително проучен и подготвен от мен терен на разсъмване. Не бързайте с изводите :( под понятието \"подготвен терен\" имам предвид такъв , в който на подходящо място около неговия център/ в храст / съм поставил предварително 10литрово шише с вода. Така значително си улеснявам лова, тъй като не е нужно да мъкна с мен вода , като в същото време във всеки един момент имам възможност да предоставя на кучето си / и на тези на колегите ловци също/ вода и така да възвърна силите му. С оглед на факта, че терена е предварително проверен за наличието на достатъчен брой дивеч и ранното ми пристигане в него, на практика си осигурявам кратък по времетраене , но доста интензивен ловен излет. Това ми позволява за сравнително кратко време / около 2 часа/ да покрия отстрелната си норма и преди екстремното повишаване на температурите да приключа резултатно лова.В крайна сметка , лова е удоволствие и лично аз се придържам към тази максима- това е и причината да не съм в полето при високи температури.

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #2 -: 20 Януари, 2009, 10:31:50 am »
Резултатен лов на пъдпъдъци и отлична подготовка за предстоящите полеви изпитания за птичари...

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #3 -: 20 Януари, 2009, 10:34:52 am »
Снимка от същия ден , с допълнението че на този лов бяхме трима ловци с две от кучетата на развъдника- целта бе подготовка за предстоящите състезания.......

mirchev75

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
    • Профил
« Отговор #4 -: 23 Януари, 2009, 08:38:08 pm »
Еееееех. Кога ли ще дойде август!?

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #5 -: 24 Януари, 2009, 05:19:09 pm »
Тази година, доколкото разбрах ловния сезон ще бъде открит на 01.09.2009г т.е. две седмици по-късно...
Дори така да е , откриването на ловния сезон ще дойде по-бързо от колкото си мислим- особенно ако дотогава активно работим с нашите кучета , за да корегираме,усъвършенстваме или затвърдим елементите от полевата работа на птичаря. Така хем ще си свършим работата отлично, хем кучето ще е във върхова физическа и психическа форма, хем времето ще мине по-бързо и в крайна сметка когато открият новия ловен сезон ще сме на ниво.
В моя случай нещата стоят така: след около две седмици започвам активна подготовка  на мойте курцхаари за предстоящите МЕЖДУНАРОДНИ полеви изпитания по правилата на  FCI  за континентални породи птичари, които ще се проведат в края на месец МАРТ. След това, продължавам с тренировките с цел да запазя постигнатите резултати, а именно:
зигзагообразно претърсване на широк периметър в страни .
обръщане / завой/ САМО СРЕЩУ ВЯТЪРА
коректно влизане в мирисната зона
предварителна стойка
кулиране
твърда стойка
оставане неподвижно при излитане на дивеча
 След като започне ловния сезон , активно тренирам стриктното спазване на всички гореспоменати елементи, за да мога да взема призови места на провеждащите се през месец Септември състезания от типа С.Хуберт....След което отново подготовка за Есенните Международни състезания.............
Времето минава бързо..........;)

mirchev75

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #6 -: 24 Януари, 2009, 07:00:31 pm »
Доколкото съм запознат ,май направиха промени в новия закон и го върнаха- мисля,че направиха пъдпъдъка от втората събота на август или нещо такова.С тази поправка имаше и някои други изменения в сроковете на ловуване,но не съм  ги запомнил,а сега не ми се търси.Знам,че разрешиха нарезното оръжие при гонка на диво прасе.И аз ще направя подготовка за откриването,ама не чак като твоята.Нашата ще бъде любителска.:lol:

mirchev75

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #7 -: 24 Януари, 2009, 07:37:03 pm »
mirchev75 написа:
Цитат
Доколкото съм запознат ,май направиха промени в новия закон и го върнаха- мисля,че направиха пъдпъдъка от втората събота на август или нещо такова.С тази поправка имаше и някои други изменения в сроковете на ловуване,но не съм  ги запомнил,а сега не ми се търси.Знам,че разрешиха нарезното оръжие при гонка на диво прасе.И аз ще направя подготовка за откриването,ама не чак като твоята.Нашата ще бъде любителска.:lol:
Поправям се-има предложение на комисията ,но не е прието:S Трябва да се гласува в Народното събрание,а те са толкова заети......:angry:

mirchev75

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #8 -: 24 Януари, 2009, 09:36:13 pm »
С риск да стана досаден-промените са приети и са публикувани в държавен вестник от 23.01.2009г./http://dv.parliament.bg/DVWeb/index.faces/.Промените са на страница 21.:laugh: :woohoo:

весъо

• Newbie
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
« Отговор #9 -: 03 Юни, 2009, 06:24:03 pm »
mirchev75 написа:
Цитат
Еееееех. Кога ли ще дойде август!?

Има време ;)
...една пушка верантия една мастия и на лов за сюрмия..

mirchev75

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #10 -: 03 Юни, 2009, 09:10:34 pm »
Наближавааа.... А кучето е пощуряло отсега

весъо

• Newbie
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
« Отговор #11 -: 03 Юни, 2009, 10:12:51 pm »
какво куче имаш ( от любопитство ) ?
...една пушка верантия една мастия и на лов за сюрмия..

mirchev75

• Jr. Member
  • **
    • Профил
« Отговор #12 -: 04 Юни, 2009, 01:43:28 am »
Ловното е английски сетер на 3 години.

mirchev75

• Jr. Member
  • **