Автор Тема: Английски Пойнтер  (Прочетена 13876 пъти)

Виктор

• Newbie
  • *
  • Публикации: 25
    • Профил
Английски Пойнтер
« -: 09 Февруари, 2009, 12:56:13 am »
Кучкарската секция на форума нещо замря. Хайде да я поразбудя с няколко снимки на моята пойнерка. Коментарите от вас.

треньор

• Full Member
  • Публикации: 129
    • Профил
Отг: Английски Пойнтер
« Отговор #1 -: 09 Февруари, 2009, 09:10:11 am »
Виктор написа:
Цитат
Кучкарската секция на форума нещо замря. Хайде да я поразбудя с няколко снимки на моята пойнерка. Коментарите от вас.

По принцип си прав , казвайки че кучкарската секция малко замря- но лично аз не смятам, че моите монолози трябва да продължат - най-малкото защото липсата на въпроси и мнения от други участници ме карат да си мисля че всичко късаещо кинологията е ясно...Както и да е

Относно твоята пойнтерка- лично аз не съм привърженик на оценка на куче само от снимка. Така мисля, защото ловно куче се гледа /и изразява мнение/ след като е видяно на ловния терен, а от снимка може единствено да се прецени до известна степен екстериора му- в твоя случай той е добър.

Виктор

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: 09 Февруари, 2009, 02:44:31 pm »
Използвам момента да ти задам един въпрос с повишена трудност, поне за мен. Най-вероятно цяло лято ще съм в щатите и ще се върна в края на август. Как да процедирам с обучението на кучето. Сезона свърши почти, остана само бекаса, а той не е много разпространен при нас. Дали ще е достатъчно сега да закупя и отстрялям на кучето фазани и цяло лято да е в почивка. До май месец ще съм в България. До тогава мога да се занимавам активно с обучението на кучето. Кучката е на 8 месеца сега.

skobar s

• Newbie
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
« Отговор #3 -: 09 Февруари, 2009, 05:36:06 pm »
Колега кучката наистина е красива аз също имам пойнтери 2 мъжки на 2 и половина години и женско на 7 месеца но нещо не му върви растежа ти как храниш твоето по колко пъти на ден с каква храна и каква разкладка? Иначе моето вече прави стойка на яребици.Вчера излизахме и се спраи добре намери едно ято и замръзна!

skobar s

• Newbie
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
« Отговор #4 -: 09 Февруари, 2009, 05:38:11 pm »
Това е мъжкия на малкото още нямам снимка!

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #5 -: 09 Февруари, 2009, 06:15:47 pm »
Виктор написа:
Цитат
Използвам момента да ти задам един въпрос с повишена трудност, поне за мен. Най-вероятно цяло лято ще съм в щатите и ще се върна в края на август. Как да процедирам с обучението на кучето. Сезона свърши почти, остана само бекаса, а той не е много разпространен при нас. Дали ще е достатъчно сега да закупя и отстрялям на кучето фазани и цяло лято да е в почивка. До май месец ще съм в България. До тогава мога да се занимавам активно с обучението на кучето. Кучката е на 8 месеца сега.

Преди да ти отговоря на този въпрос- кажи ми какво е в момента състоянието на твоето куче. В смисъл какво бе поведението му през изминалия ловен сезон?Колко често си го водил на лов? По време на този лов , правило ли е стойки, чакало ли е ти да се доближиш до него? Въобще правил ли си с него интензивен лов?

Ако има още работа по отношение на полевото поведение на твоя пойнтер- свърши я преди да заминеш
В случай, че си доволен от него, респективно то е проявявало коретно поведение по време на ловните излети- правило е предварителна стойка, кулирало е коректно, правило е твърда стойка / не визирам апорта/ - можеш да бъдеш спокоен като заминеш.
 Искам обаче да ти обърна внимание на нещо важно според мен- и в двата случая, преди започването на ловния сезон, преди първия реален лов за кучето, ще трябва да поработиш предварително с нега т.е. трябва да му дадеш време за адаптация/ от психическа гледна точка/. Голяма грешка ще е ако без предварителна подготовка , го изведеш на реален лов. Казвам ти това от опит- мойте кучета имат доста рутина в лова и са отлично обучени, но въпреки това задължително преди лова работя с тях...
Трудно се обучава едно куче, но може да се развали много по-бързо отколкото човек предполага..

Виктор

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: 09 Февруари, 2009, 11:50:41 pm »
При нас терена не е благодатен на дребен дивеч. Последните 3 месеца кучето е плътно с мен на лов. През това време пред него има отсреляни само 3-4 яребици,2 фазана и известно количество зайци. С апорта се справих, вече носи. Стойка ми е правила на заек, но за много кратко. Заека веднага се вдигна. Не го донесе. Явно и дойде голям и космат. Поради тези причини съм се насочил към закупуването на фазани, но изчаквах края на сезона. Знаеш ли слука можеше да попаднеднем на повечко фазани. Но уви. Сега ще купя фазани и до май месец ще тренираме, колкото и фазана да ми коства.
    Общо взето май сам си отговорих на въпроса. Докато замина трябва да е усвоила всичко свързано със стойката, отсрела и апорта. Карам по ДВД-то с фермения дивеч и докато не стане, няма да спра. Все пак това са мои разсъждения на базата на твоя пост. Искам да чуя твоето мнение.

Виктор

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: 10 Февруари, 2009, 12:07:44 am »
skobar s написа:
Цитат
Колега кучката наистина е красива аз също имам пойнтери 2 мъжки на 2 и половина години и женско на 7 месеца но нещо не му върви растежа ти как храниш твоето по колко пъти на ден с каква храна и каква разкладка? Иначе моето вече прави стойка на яребици.Вчера излизахме и се спраи добре намери едно ято и замръзна!

И аз имах проблем с храненето. Докато си ядеше гранулите с хъс, изведнъж спря и неискаше да ги погледне. От тогава почнах аз да и готвя и да редувам различни видове гранули в средния ценови клас (4лв/килограм). Още не съм попаднал на такива които яде с хъс. На ден и давам около 250грама гранули + манджа мое производство.

Рецепта на манджата :
Понеже имам магазини за хранителни стоки и все някоя наденица се збабчва и не става за продаване, кучето намазва.Нарязвам и сварявам 2-3 от въпросните наденици и една шепа ориз докато стане бульон. С него заливам дневното количество царевично брашно. Обърквам го хубаво и храня, но в умерени количества. Останалия булъон в хладилника. На другия ден го претоплям и пак същата процедура.

При липса на наденица, може да стане и с пилешки или патешки фенери. Колегата който ме светна практикува точно този начин. Царевичното брашно било по-полезно за кучетата от бялото(житното). И като се замислиш в всички видове гранули има царевица някаква.

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #8 -: 10 Февруари, 2009, 03:46:52 pm »
Виктор написа:
Цитат
При нас терена не е благодатен на дребен дивеч. Последните 3 месеца кучето е плътно с мен на лов. През това време пред него има отсреляни само 3-4 яребици,2 фазана и известно количество зайци. С апорта се справих, вече носи. Стойка ми е правила на заек, но за много кратко. Заека веднага се вдигна. Не го донесе. Явно и дойде голям и космат. Поради тези причини съм се насочил към закупуването на фазани, но изчаквах края на сезона. Знаеш ли слука можеше да попаднеднем на повечко фазани. Но уви. Сега ще купя фазани и до май месец ще тренираме, колкото и фазана да ми коства.
    Общо взето май сам си отговорих на въпроса. Докато замина трябва да е усвоила всичко свързано със стойката, отсрела и апорта. Карам по ДВД-то с фермения дивеч и докато не стане, няма да спра. Все пак това са мои разсъждения на базата на твоя пост. Искам да чуя твоето мнение.

Първото твое изречение от поста ти , силно ме озадачава :\"При нас терена не е много благоприятен за дребен дивеч\"....Малко съм объркан от следния факт: отглеждаш и ловуваш с порода, ТЯСНО специализирана за лов на яребица, а  терена не е подходящ за такъв вид дивеч... Това не е много добре , с оглед трупането на опит и  най-вече употребата на точно тази порода ловно куче- според мен..Надявам се да бъда разбран правилно: незнам какъв е точно терена , но дано да е благоприятен за наличието на дребен дивеч..Иначе малко се губи смисъла на пойнтера- естествено вариянт е да ловуваш в друга дружинка.. За да ме разбереш правилно ето пример: Аз също много харесвам пойнтера, сетера още повече/ имал съм Английски и шотландски сетер/ , но не случайно се спрях на Курцхаара- главно заради терена къето ловувам..
Що се касае до това, че си решил да вземеш фазани и да следваш указанията в ДВД-то- единствено мога да АДМИРИРАМ това твое решение.
Винаги съм казвал, че когато човек има желание , намира начин да постигне целите си. Когато няма желание- намира причина да се оправдае. В твоя случай- въпроса не е \" Дали? \" , а \" Кога?\" ще бъдеш напълно удовлетворен от перфектната работа на твоея пойнтер.
Най-искренно ти желая успех;)

mirchev75

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
    • Профил
« Отговор #9 -: 10 Февруари, 2009, 07:19:08 pm »
Да наистина е така.За радлика от континенталните птичари английските са строго профилирани.Начинът им на работа е много специфичен. Създадени са да ловуват на големи ,равнинни площи и почти винаги на птици.Разбира се има изключения.Континенталните са малко по универсални.Моят сетер също хваща дирята на заека,но като го гръмна почва да пристъпя малко учудено и се позамотва докато го донесе.При пернато не е така.Просто това са породи селектирани от над 100г.за лов на птици.Както казват-кръв вода не става.Иначе ,ако вземеш фазани на пойнтерката е много добре.След като се върнеш с малко тренировки ще е във добра форма.Само ще си припомни какво се иска от нея:)

Виктор

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #10 -: 11 Февруари, 2009, 12:49:01 am »
Явно аз съм се изразил грешно. Ходя на лов в с.Сандрово, на 10 километра от Русе. Терена е равнинен, 16 хил. нивя и една ивица около 100 метра гора покрай Дунава. Просто нямаме голямо количество дребен дивеч. Фазани всяка година разселваме по 200, но колко остават е божа работа. Патиците ги бием от лодки и куче не ми е нужно. Има 2-3 ята яребици и неопределено количество зайци. Кучето го взех основно за пътпъдъчия лов, като се надявам да ми е полезно и в фазанския и заешкия. Сега ако си избирах порода, нямаше да е пойнтер. Най-вероятно щеше да е курцхаар или епаньол бретон, но човек се учи от грешките си. Ловувам основно по каналите и дигите, а те са гъсто обрасли. Пойнтера не е куче за храсталака, но вече връщане няма. Ще се постарая да извлека максималното от кучето за да ми е полезен помощник в лова.

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #11 -: 11 Февруари, 2009, 09:22:36 am »
Виктор написа:
Цитат
Явно аз съм се изразил грешно. Ходя на лов в с.Сандрово, на 10 километра от Русе. Терена е равнинен, 16 хил. нивя и една ивица около 100 метра гора покрай Дунава. Просто нямаме голямо количество дребен дивеч. Фазани всяка година разселваме по 200, но колко остават е божа работа. Патиците ги бием от лодки и куче не ми е нужно. Има 2-3 ята яребици и неопределено количество зайци. Кучето го взех основно за пътпъдъчия лов, като се надявам да ми е полезно и в фазанския и заешкия. Сега ако си избирах порода, нямаше да е пойнтер. Най-вероятно щеше да е курцхаар или епаньол бретон, но човек се учи от грешките си. Ловувам основно по каналите и дигите, а те са гъсто обрасли. Пойнтера не е куче за храсталака, но вече връщане няма. Ще се постарая да извлека максималното от кучето за да ми е полезен помощник в лова.

Това вече е съвсем друго нещо- така представени нещата имат съвсем друг вид.
За твое успокоение искам да ти кажа нещо- пойнтера също влиза в гъсти храсти!!!Винаги съм казвал следното: Влизането на едно ловно куче в гъсти храсти НЕ ЗАВИСИ от породата, а от степента на ловната му страст. Имах удоволствието да ловувам преди Нова година в Плевенско село, в близост до р.Искър. Терена бе гъстообрасли с тръстика и големи храсти диги и канали около реката. Аз и брат ми ловувахме с две от моите курцхаарки, а домакина бе с пойнтер/ този от снимката на горния ми пост/. Кучето не отстъпваше по нищо на курцхаарите- щом усетеше миризма влизаше в храстите без въобще да се притеснява- всъщност много ясно се виждаше, че това не му е за пръв път. Първо по тялото му има доста \" Красноречиви \" белези от тръните и второ то съвсем спокойно и целенасочено влизаше когато има миризма..
Искам да обърна внимание на друг важен факт, който често се представя в друга светлина- НЯМА ловно куче, което да изпитва неприязън към т.нар. Космат дивеч. В частност зъека- апорта на последния е следствие на вроденото такова качество и съвсем малко настояване / ако е нужно/ . Няма логика един птичар да маркира заек и след това да не иска да го апортира, нали?;)
В контекста на написаното по-горе и на твоя пост, можеш да си напълно спокоен, че съвсем не си сгрешил отглеждайки и ловувайки с пойнтер , както и можеш да си напълно спокоен че твоето куче ще ти бъде найстина полезно в лова. Няма да е пресилено от моя страна, ако кажа че аз съм абсолютно убеден в това имайки предвид факта, че ти непрекъснато търсиш съвет и начини да усъвършенстваш ловното поведение на кучето си, стремиш се постоянно да търсиш актуална информация ,имаш желание да работиш с кучето си за да развиеш неговия потенциял- това е достойно за уважение, това е пътя който води до РЕАЛЕН РЕЗУЛТАТ

Виктор

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #12 -: 12 Февруари, 2009, 12:15:45 am »
Това за храстите и белезите вече сме го изпитали. Два пъти вече си разранява ушите. Явно там кожата е по-нежна.
Днес ходих да търся фазани. Намерих на 15лв/бр, но ще купя другата седмица. Тази имам много ангажименти и няма да мога да отделя достатъчно време за тренировка. Другата седмица ще купя като за начало 5 фазана и ще напиша какви са резултатите.

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #13 -: 12 Февруари, 2009, 09:08:46 am »
Виктор написа:
Цитат
Това за храстите и белезите вече сме го изпитали. Два пъти вече си разранява ушите. Явно там кожата е по-нежна.

Искаш да кажеш, че съм прав- нали?;)

Виктор

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #14 -: 13 Февруари, 2009, 09:34:24 pm »
Винаги си бил прав, за това каквото и да правя се консултирам с теб.