Автор Тема: Дратхаар-положителни и отрицателни черти  (Прочетена 10629 пъти)

joro7201

• Newbie
  • *
  • Публикации: 25
    • Профил
ДРАТХААР-силните му страни са при лов на водоплаващ, заек, подава глас при преследване на космат дивеч, апортиране и работа при сурови климатични условия, дълбока и студена вода има добра плаваемост, поради широките лапи, снабдени с плавателна ципа между пръстите, което им помага за добрата им работа при мучурлива местност. Недостатъци-при работа в суха и гореща местност,напр. при лов на пъдпъдък, поради теглото и размера си и космената си покривка бързо физически отпада от жегата и е недостатъчно функционален, а сухия терен често поврежда лапите. Често явление е и алегрията по кожата.    
При работа на космат дивеч от континенталните птичари се представя най-добре, има по-голяма самостоятелност при преследване на космат дивеч, подава глас на следата, работи по кървава диря, прави опити за задържане на място, чрез атаки и облайвания, които позволяват на ловеца да се приближи, прокрадне до дивеча и осъществи успешен изтрел.
Недостатък при среща на кучето с едър глиган-често проявява прекалена агресивност и непредпазливост, което води често до неговата гибел, заради което е особено важно предварително да се запознае кучето с питомен глиган, да опита и отработи атаките му, което ще отрезви вродената му непредпазливост.
Особеност за порадата е това, че при загуба на контакт с водача в непозната среда/градска, непознат ловен терен/ често кучето губи ориентация в резултат на което се губи.

aco1

• Newbie
  • *
  • Публикации: 38
    • Профил
Отг: Дратхаар-положителни и отрицателни черти
« Отговор #1 -: 08 Януари, 2009, 11:32:18 pm »
http://www.aco1.dir.bg/ ДРЕСИРОВКА НА КУЧЕТА ЗА ЛОВ И ОБУЧЕНИЕ В ПОСЛУШАНИЕ

треньор

• Full Member
  • Публикации: 129
    • Профил
« Отговор #2 -: 12 Януари, 2009, 03:15:40 pm »
Може би най-големия недостатък на Дратхаара е факта, че от всички породи птичари той е с най-слабо обоняние..

joro7201

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: 12 Януари, 2009, 11:17:05 pm »
Тренер много си прав, нека така и занапред да се допълва ме :)
Поздрави

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #4 -: 14 Януари, 2009, 10:11:08 am »
joro7201 написа:
Цитат
Тренер много си прав, нека така и занапред да се допълва ме :)
Поздрави

По принцип, в повечето случаи когато става въпрос за птичари съм прав:blush: Не бъркай това ,че невинаги моето мнение се покрива с твоето / т.е. че имаме различия в някои моменти/ с това ,че се стремя под някаква форма да се заяждам с теб или да се опитвам да се съревновавам кой е по,по, най...
Моите изказвания са следсвие на дългогодишна работа, знания и най-важното: СТРЕМЯ СЕ ДА ДАВАМ ВЪЗМОЖНО НАЙ-ПРАВИЛНА,ПОДРОБНА И АКТУАЛНА ИНФОРМАЦИЯ късаеща всичко свързано с птичарите.Защото в никакъв случай според мен , не бива кучето да бъде ощетено по някакъв начин от невярна информация- то няма как да е виновно за това и небива с лека ръка да се отнасяме към неговото съществуване. Вярно е ,че понякога постовете ми са \"темпераментни\" , но съм такъв човек , пък и не съм идеален...
Както и да е- пак ще кажа : В никакъв случай нямам за цел да се заяждам с който и да е било, моята цел е актуалната информация.
Хайде сега да пишем по темата за ДРАТХААРА..
Въпреки ,че с горния си пост май затворих темата?!:blush:

треньор

• Full Member
    • Профил
« Отговор #5 -: 20 Януари, 2009, 10:10:30 am »
Лов на пъдпъдък с Дратхаар- нищо , че е жега:blush:

Неделчев

• Newbie
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
« Отговор #6 -: 17 Февруари, 2009, 11:30:21 pm »
Може-би ,обонянието е за всеки индивид индивидуално и няма голямо значение от породата ???

При настоящите условия на селекция /в световен мащаб/ едвали има порода ловни кучета със слабо обоняние !!!

По-правино би-било да се каже ,че познатите ни тук във България дратхаари са с по слабо обоняние ,но това едвали би било определящо за породата като цяло ! Просто тук селекцията е доста под средното ниво от същата в други страни !!!

joro7201

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: 18 Февруари, 2009, 06:37:04 pm »
Съгласен съм с теб, да говорим за територията на България :)

Неделчев

• Newbie
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
« Отговор #8 -: 18 Февруари, 2009, 07:05:15 pm »
joro7201 написа:
Цитат
Съгласен съм с теб, да говорим за територията на България :)

Надявам се ,че в близкото бъдеще и във България ще е както в други страни ! Поне се опитваме да го направим така ,какво ще стане времето ще покаже :)

Милев

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #9 -: 03 Юли, 2009, 03:14:49 pm »
joro7201 написа:
Цитат
ДРАТХААР-силните му страни са при лов на водоплаващ, заек, подава глас при преследване на космат дивеч, апортиране и работа при сурови климатични условия, дълбока и студена вода има добра плаваемост, поради широките лапи, снабдени с плавателна ципа между пръстите, което им помага за добрата им работа при мучурлива местност. Недостатъци-при работа в суха и гореща местност,напр. при лов на пъдпъдък, поради теглото и размера си и космената си покривка бързо физически отпада от жегата и е недостатъчно функционален, а сухия терен често поврежда лапите. Често явление е и алегрията по кожата.    
При работа на космат дивеч от континенталните птичари се представя най-добре, има по-голяма самостоятелност при преследване на космат дивеч, подава глас на следата, работи по кървава диря, прави опити за задържане на място, чрез атаки и облайвания, които позволяват на ловеца да се приближи, прокрадне до дивеча и осъществи успешен изтрел.
Недостатък при среща на кучето с едър глиган-често проявява прекалена агресивност и непредпазливост, което води често до неговата гибел, заради което е особено важно предварително да се запознае кучето с питомен глиган, да опита и отработи атаките му, което ще отрезви вродената му непредпазливост.
Особеност за порадата е това, че при загуба на контакт с водача в непозната среда/градска, непознат ловен терен/ често кучето губи ориентация в резултат на което се губи.

Много интересна тема, но според мен е неправилно формулирана.Не би трябвало да се говори за отрицателни черти /на която и да е порода/.Тези които са я създавали са били наясно какво трябва да постигнат и са наблегнали именно на това.Нима за пойнтера е недостатък,че не влиза в ледена вода при -10 градуса?
Повечето кучета са създадени за определен климат,дори само за един вид дивеч.Това,че не работят на друго в много случаи дори е положително.
Ако за някои едно качество е отрицателно за много други е положително.
Затова е по-добре да говорим за личните си предпочитания ,а не че ако те не съвпадат с качествата на породата да го вменяваме като нейн недостатък.